Smysly

19.04.2013 19:11

Zrak: Často se říká, že kočka vidí ve tmě, ale není to pravda. V dokonale zatemněné místnosti nevidí kočka vůbec nic, stejně jako my. Narozdíl od nás je však schopna vnímat i to nejmenší množství světla ve svém okolí. Další výhodou kočky je široké zorné pole, mnohem větší než u člověka. Širší zorné pole umožňuje kočce přesný odhad dálky i hloubky. Tak jako u jiných savců se zorničky kočičích očí při prudkém světle stahují a v šeru rozšiřují. Tvar zorniček se u různých kočkovitých šelem liší. Vědci předpokládají, že kočky vidí barevně, ale barvy jim nic neříkají. Zkrátka rozlišují barvy, ale mozek je nevyhodnocuje.

Sluch: Kočky mají výborný sluch, čemuž napomáhají pohyblivé ušní boltce. Jen pro představu boltcem člověka pohybuje 6 svalů a boltcem kočky 30 svalů. Kočka domácí má schopnost přesně rozlišit, odkud daný zvuk vychází. Spodní hranice slyšení je asi 30 Hz, tedy stejně jako u člověka, horní hranice je pak asi o dvě oktávy výše než u lidského sluchu, 45 kHz. U lidí i u koček je sluch poznamenám věkem. U koček se s lety poměrně rychle ztrácí schopnost rozlišovat vysoké tóny. Často to můžeme pozorovat již od věku 3 let.

Čich: Kočka má v má v nosní sliznici 19 miliónů specializovaných buněk, člověk jich má jen 5 miliónů. Čich slouží kočce k nalezení kořisti, k orientaci v prostředí a ke komunikaci s ostatními kočkami. Kočka domácí má zachovaný Jacobsonův orgán, kterým může také přijímat určité pachy, jako jsou feromony vylučované říjícími kočkami.

Hmat: Hmat je ze všech smyslů nejméně vyvinut. Nejcitlivějším místem na těle kočky je jazyk, dále čenich a tlapky. Na tlapkách jsou citlivé receptory vnímající vibrace, díky kterým může kočka zaznamenat i nepatrné chvění. Schopnost koček předpovídat zemětřesení je zřejmě dána právě touto citlivostí. Kočka domácí má dále na hrudních končetinách a na obličeji citlivé hmatové vousy, které ji umožňují orientaci i v naprosté tmě. Kočka je do značné míry necitlivá vůči vysokým teplotám – povrch rozehřátý na 44 °C již člověku připadá jako horký a dotyk vnímá jako bolest, kočka teplotu povrchu vnímá jako nepříjemnou až při 52 °C.

Chuť: V ústní sliznici kočky nejsou  chuťové buňky k vnímání sladkých pocitů.  Kdysi se myslilo, že je tomu tak absolutně. Dnes, ale víme, že se tyto buňky vyskytují u koček také. Jednodenní koťata mají nejlépe vyvinutý chuťový smysl, ale stejně jako u lidí se chuť s věkem otupuje. U koček s onemocněním dýchacích cest se objevuje dočasná ztráta chuťového vnímání spojená s nechutenstvím.


Vytvořte si web zdarma! Webnode